به نظر می رسد سوالی دارید؟ کلیک کنید
ورود

ثبتهفت روز هفته: 8 الی 20
حتی جمعه و روزهای تعطیل
021-44049385-6
0990-771-6536
info@vakilekhas.ir
Image

همه چیز درباره وکیل دعاوی ملکی

معاملات ملکی همیشه مسیر مستقیمی را طی نمی کنند و گاهی پیش می آید که طرفین به وظایف و تعهدات خود عمل نمی کنند. در چنین حالتی است که طرفین دچار اختلاف می شوند و با مراجعه به قانون خواستار حل اختلاف خود با داوری قوانین هستند. البته این خوشبینانه ترین حالت ممکن است. در موارد گوناگونی ممکن است یکی از طرفین قصد داشته باشد به هر نحو ممکن حقوق طرف دیگر را پایمال نماید و حتی از دور زدن قانون یا عوامل اجرای آن هم ابایی نداشته باشد. در اینصورت است که دعوای ملکی پیش آمده به راحتی بین طرفین حل نمی شود و برای رسیدگی به آن ها باید به یک وکیل زبده و خبره که در این مسئله تخصص داشته باشد مراجعه کرد. پیگیری حقوقی دعاوی ملکی کاملا تخصصی است و مشاوره با یک وکیل دعاوی ملکی حتی پیش از عقد هر قرارداد و انجام هر معامله ای اکیدا توصیه می شود.

دعاوی ملکی چیست و شامل چه موضوعاتی می شوند؟

دعاوی ملکی قسمتی از دعواهای حقوقی و کیفری است  که به مسایل ملکی مربوط می شود. دعاوی ملکی موضوعات مختلفی دارد ولی مهم ترین موضوعات آن که روزانه مبتلا به است شامل این موارد می شود:
الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به ایفای تعهد، الزام به اخذ پایان کار، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، کلاهبرداری، جعل سند، تصرف عدوانی و ممانعت از حق، خلع ید، تقسیم و افراز املاک مشاع و فروش مال غیر.
این موارد موضوعاتی است که در بخش مسکن و ملک پیش می آید. گاهی اوقات دعاوی ملکی به دلیل عدم اگاهی مردم نسبت به قانون ایجاد می شود که با دانستن برخی از قوانین مدنی و حقوقی می توانیم مانع از بوجود آمدن برخی از این مشکلات شویم.

دعاوی ملکی با موضوع حقوقی املاک

همانطور که گفتیم دعاوی ملکی در سه گروه کلی قرار می گیرند. دعاوی ملکی حقوقی بیشترین حجم پرونده های ملکی را تشکیل می دهد و عمدتا به دلیل عدم آگاهی با قوانین و مقررات، سهل انگاری یا نادیده انگاشتن عمدی قوانین به وجود می آید. به این دلیل این دعاوی را در دسته حقوقی جای می دهند که در دسته بندی جرایم جای نمی گیرند و مجازات کیفری ندارند. دعاوی ملکی حقوقی می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد. الزام تنظیم سند رسمی، الزام به فک رهن، ابطال قرارداد، فسخ قرارداد، الزام اخذ پایان کار، تعدیل اجاره بها، مطالبه سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، تجویز انتقال منافع، تخلیه اماکن تجاری و مسکونی، کلیه دعاوی مربوط به موقوفات عام و خاص همگی مربوط به دعاوی حقوقی املاک است.

دعاوی ملکی بر سر ثبت

دعاوی ملکی همیشه برای خرید ملک یا حق و حقوق متعلق به آن نیست. گاهی وقت ها بر سر ثبت ملک اتفاق می افتد که در واقع جزئی از دعاوی حقوقی است ؛ لکن به دلیل اهمیت زیاد آن به لحاظ قانونی در دسته ای جداگانه قرار می گیرد و موضوعات متنوعی را شامل می شود. به عنوان مثال این نوع دعاوی بر سر ابطال سند رسمی، ابطال عملیات های ثبتی یا کمیسیون های ثبتی، افراز ملک، ابطال سند مالکیت معارض، ابطال اجرائیه ثبتی، اجرای ثبت، توقیف عملیات اجرائی، ابطال عملیات اجرائی ثبت به وجود می آید و قانون با آن ها برخورد خواهد کرد و هرگونه موردی باشد رسیدگی خواهد شد.
Image
موسسه حقوقی وکیل خاص
موسسه حقوقی و مرکز مشاوره وکیل خاص
تهران،بزرگراه ستاری.روبروی فروشگاه کورش.صد متر پایین تر.پلاک78.طبقه اول
در واقع طبقه اول ساختمان رخ طلایی

info@vakilekhas.ir
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه حقوقی وکیل خاص محفوظ است.

جستجو